Autor: ivan kozarac
Baba Mara, koja se brinula o Đukinoj kćeri Smilji, priopćila mu je vijest da je vrijeme da se Smilja uda. No, nitko je ne želi jer nema pripremljen miraz.
Tada se činilo u jednom navratu kao da se malo smirio jer je odlučio pripremiti novac od prodaje rasutog imanja za miraz kćerke Smilje, ali u naletu bijesa potjerao je potencijalne kupce iz kuće. Nakon toga se ponovo vratio starom životu, u opijanje i društvo žena.
Poželio se i ispovjediti te je otišao u crkvu. Otišao je na procesiju u Ilaču te je tamo htio zamoliti Gospu da mu oprosti grijehe i omogući mu da započne pristojan život. Ipak, sve to nije dugo trajalo. Za vrijeme procesije spetljao se s rođakinjom Olom.
Vratio se u selo i prodao je imanje. Uložio je novac za Smiljin miraz i malo se smirio.
Stigla je jesen i u Đuku se vratio stari nemir. Podigao je Smiljin miraz iz banke i potrošio je sve što se potrošiti dalo pa čak i Smiljin miraz. Zapio je i zemlju i kuću i još je ostao dužan. Kao dug priložio je ostatak imanja te je završio kao čobanin čuvajući tuđu stoku kod Andre Mijaljeva, čovjeka kojeg je prezirao.
Kraj romana završava autorovim nagađanjem. On piše o tome kako se sada Đuka Begović smirio. Kako taj šutljiv, ćudljiv i miran čovjek sada dane provodi radeći za druge. No, autor nagađa kako sumnja da će se smiriti jer ipak se radi o vreloj krvi Begovića. Vjeruje da će se on ponovo vratiti razvratnom životu, samo što ovoga puta neće imati novac pa će morati krasti, varati, a ne sumnja niti da neće ubiti jer već je jednom i to učinio.
Tim autorovim nagađanjem završava roman “Đuka Begović”, ostavljajući čitatelje u neizvjesnosti i brizi za Đuku. Jer Đuka je bio čovjek koji se otrgnuo od konvencionalnog načina života i živio je kako je htio. I tko zna gdje će još njegova ćudljiva narav odvesti…
Vrsta djela: roman
Mjesto radnje: selo u okolici Županje
Likovi: Đuka Begović, Šime Begović, Marija, Smilja, baba Mara, žene, cigani, seljaci…
Analiza likova
Ponovo se odao piću i noći je provodio pijući u krčmama. Ujutro bi ga vozili u kolima prepunim Cigana kući gdje je dolazio od zvuk pjesme i gusala, podbuhlog lica i krvavih očiju. Vraćao se Đuka kući ujutro kada je sav pošten seljački narod odlazio u polje kako bi radili na zemlji. On je tada krčmu zamijenio lakim ženama i trijeznio se u njihovim rukama. Običan život seljaka koji živi teškim radom i koji je nagrađen skromnim životom, Đuku nije zanimao. Mijenjao je žene, a više mjeseci tajno se sastajao i s čobanicom Ružom. No, i ona mu je ubrzo dosadila.
Imetak Begovića se sve više s godinama topio, a Đuka je i dalje živio jednakim, rasipnim životom. Iako je prijateljima zavidio na mirnom, obiteljskom životu, nikako se nije mogao odlučiti za njega.
Đuka Begović – glavni lik romana. Cijeli život živio je raskalašenim i lagodnim životom. Volio je muziku Cigana i prisustvo žena više od ičega. Sve to naučio je od oca mu Šime koja ga je podučio životu koji mora živjeti, a koji je dostojan njegovog prezimena Begović. Otac ga je učio da je njegova obitelj drukčija od ostalih i da nisu obični. Majka mu je umrla kad je imao samo pet godina pa je za njegov odgoj bio najzaslužniji otac. Mijenjao je žene, oženio se jer je smatrao da se to mora učiniti, no mirna i dobra žena Marija mu je postala dosadna. Varao ju je od samog početka, a kada mu je rodila kćer Smilju, pri porodu je umrla. Nije dugo žalovao i dalje je nastavio po starom. Ubio je oca Šimu u naletu bijesa te je četiri godine proveo u zatvoru. Potratio je i rasuo ostatak života i ostao je bez ičega. Na kraju je završio čuvajući kao čobanin stoku čovjeka kojega je mrzio.
Biografija: Ivan Kozarac
Ivan Kozarac rođen je krajem 19. stoljeća u Vinkovcima. Puno je čitao, te je sam počeo pisati pjesme. Na nagovor rođaka Josipa Kozarca počeo je pisati i prozu. Radio je u nakladnom fondu Društva hrvatskih književnika u Zagrebu. Vrlo mlad je obolio od tuberkuloze.
Umro je s navršenih 25 godina u rodnim Vinkovcima. Osim pjesama, od proze je napisao nekoliko novela i psihološki roman “Đuka Begović”, koje je njegovo najpoznatije djelo.
Nema komentara:
Objavi komentar